Podnikanie v taxislužbe môže byť lákavou perspektívou. No ako začať? Aké sú prvé kroky a čo všetko potrebujete vybaviť? Poďme sa spolu pozrieť na to, ako rozbehnúť taxi biznis na Slovensku a aké sú aktuálne legislatívne požiadavky.
1. Rozhodnite sa akou formou chcete podnikať
- Živnosť: Ak plánujete prevádzkovať taxislužbu ako fyzická osoba, budete potrebovať živnosť na vykonávanie dopravy (všeobecnou požiadavkou na výkon povolania prevádzkovateľa cestnej dopravy je vek najmenej 21 rokov)
- Spoločnosť s ručením obmedzeným (s.r.o.): Pre väčšie firmy alebo ak chcete mať oddelené súkromné a firemné majetky, je vhodnejšie založiť s.r.o. (ak prevádzkovateľom cestnej dopravy je právnická osoba, požiadavku 21 rokov musí spĺňať osoba, ktorá je jej štatutárnym orgánom)
2. Splňte podmienky na získanie licencie na prevádzkovanie taxislužby
Na prevádzkovanie taxislužby je potrebné získať licenciu od príslušného dopravného úradu. Medzi základné podmienky patria:
- pobyt, miesto podnikania alebo sídlo firmy na území SR alebo v inom členskom štáte
- spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu (minimálny vek 18 rokov)
- bezúhonnosť (preukazuje sa výpisom z registra trestov, nesmie byť starší viac ako 3 mesiace)
- najmenej jedno vlastné vozidlo, alebo prenajaté vozidlo alebo vozidlo na lízing alebo vypožičané vozidlo, ktoré spĺňa podmienky podľa zákona (vozidlo musí byť na účel tejto dopravy typovo schválené, vozidlo musí byť overované prostredníctvom STK a EK)
- osvedčenie o odbornej spôsobilosti na vykonávanie taxislužby (podmienka zrušená s účinnosťou od 01.04.2019)
- zriadené stanovište pre vozidlá taxislužby a technickú základňu (podmienka zrušená s účinnosťou od 01.04.2019)
- preukáže finančnú spoľahlivosť (podmienka zrušená s účinnosťou od 01.04.2019)
3. Získajte licenciu pre taxislužbu
S kompletnou dokumentáciou požiadajte príslušný spádový dopravný úrad o vydanie licencie. Po jej vydaní môžete začať legálne prevádzkovať taxislužbu. ŽIADOSŤ o udelenie koncesie na taxislužbu
Na úrad dopravy sa k žiadosti podávajú aj nasledovné prílohy:
- kópia aktuálneho výpisu zo živnostenského alebo obchodného registra
- informácie o vozidlách taxislužby (EČV, dátum prvej evidencie vozidla, vlastnícky vzťah k vozidlu – napr. vlastník, nájomca a pod.)
- kópia osvedčenia o evidencii vozidla časť II
- kópia zmluvy o prenájme vozidla (ak žiadateľ nie je držiteľom osvedčenia o evidencii vozidla ani vlastníkom vozidla)
- kópie protokolov alebo osvedčenia o EK a o STK vozidiel (platí pre vozidlá staršie ako 1 rok)
- výpis z registra trestov (nie starší ako 3 mesiace)
- doklad preukazujúci existenciu prevádzkových a technických možností dispečingu (ak ho žiadateľ zriadil) alebo je skvelou alternatívou Automatizovaný taxi dispečing, kde to máte vyriešené bez starostí iba s jednou apikáciou
Licencia na taxislužbu sa udeľuje na obdobie najviac 10 rokov, ak nepožiadate o kratší čas. Kópia koncesie na taxislužbu a osvedčenie vozidla musia byť v každom taxíku. V súvislosti s podaním žiadosti o vydanie koncesie/licencie pre taxislužbu je správny poplatok za vydanie povolenia pre taxislužbu – 30,- EUR.
Správny orgán odníme koncesiu/licenciu taxislužbe, ak:
- jej držiteľ prestal spĺňať podmienky stanovené zákonom
- na podnik bol vyhlásený konkurz alebo je v likvidácii
- jej držiteľ požiadal o jej odobratie
- ak jej držiteľ aj po upozornení prevádzkuje taxislužbu v rozpore so zákonom, osobitnými predpismi alebo prepravným poriadkom
Ak dôjde k prevodu podniku na základe kúpnej zmluvy na inú osobu, dopravný orgán zoberie licenciu doterajšiemu držiteľovi. Nový majiteľ spoločnosti sa môže stať prevádzkovateľom taxislužby iba vtedy, ak mu dopravný správny orgán udelí novú koncesiu/licenciu.
4. Čo ešte potrebujete vedieť k prevádze taxislužby?
Kto môže byť vodič taxislužby?
Vodiči musia disponovať preukazom vodiča vozidla taxislužby. ŽIADOSŤ O VYDANIE PREUKAZU
Preukaz vodiča taxislužby môže získať vodič, ktorý je:
- držiteľ vodičského preukazu skupiny alebo podskupiny oprávňujúcej viesť vozidlo taxislužby
- spôsobilý na právne úkony v plnom rozsahu
- zdravotne a psychicky spôsobilý na vedenie motorového vozidla (k žiadosti o vydanie preukazu je potrebné predložiť aj doklad o zdravotnej a psychickej spôsobilosti nie starší ako 3 mesiace)
- bezúhonný
Aké podmienky musí spĺňať vozidlo určené pre taxislužbu?
PRÍLOHA č. 1 Vozidlá taxislužby
- vozidlo je uvedené v koncesii/licencii a má v koncesii pridelené EČV taxislužby (toto číslo musí byť umiestnené vo vozidle taxislužby na mieste viditeľnom pre cestujúcich)
- na predných ľavých a pravých dverách musí byť taxík označený obchodným menom taxislužby a telefónnym číslom dispečingu alebo vodiča
- pevne zabudovaný funkčný taxameter, ktorý spĺňa požiadavky na meradlá a umožňuje cestujúcemu sledovať cenu cestovného, a ktorý vydáva potvrdenku o zaplatenom cestovnom (taxameter nemusí mať vozidlo taxislužby ak cestujúcich zaplatili cestovné pred začatím prepravy)
- vozidlo má na pravých predných dverách a vo vnútri vozidla taxislužby na mieste viditeľnom pre cestujúceho základnú sadzbu cestovného (to neplatí, ak ide o vozidlo taxislužby, kde cestujúcich zaplatili cestovné pred začatím prepravy)
- vozidlo musí byť poistené pre prípad vzniku zodpovednosti za škodu spôsobenú cestujúcemu na zdraví alebo majetku
- vozidlo je vybavené pevným alebo odnímateľným strešným svietidlom žltej farby s nápisom TAXI
- taxík musí umožniť prepravu najmenej 50 kg cestovnej batožiny pri plnom obsadení v rámci celkovej hmotnosti vozidla alebo musí mať batožinový priestor alebo ložný priestor s objemom najmenej 375 dm3
- má najmenej 3 vstupné dvere do priestoru pre vodiča a cestujúcich
- je podľa osvedčenia o evidencii schválené na prepravu najmenej štyroch osôb a najviac deviatich osôb vrátane vodiča
- nie je evidované v inej licencii taxislužby
Čo obsahuje prepravný poriadok v taxislužbe?
Taxislužba musí byť prevádzkovaná podľa prepravného poriadku, ktorý musí byť zverejnený na webovej stránke taxislužby, na webe prevádzkovateľa dispečingu, alebo vo vozidle taxislužby, prípadne k dispozícii cez digitálnu platformu.
Prepravný poriadok v taxislužbe okrem podmienok prepravy obsahuje:
- rozsah práv a povinností dopravcu v taxislužbe
- spôsob objednávania taxíkov, podmienky uzatvárania zmluvy o preprave osôb a platenia cestovného
- rozsah práv a povinností cestujúcich pred začatím prepravy, počas prepravy a bezprostredne po skončení prepravy (ako aj pri neuskutočnení, nedokončení alebo omeškaní prepravy a postup uplatňovania ich nárokov vyplývajúcich z nedodržania podmienok prepravy)
- pravidlá vydávania potvrdeniek o zaplatení v taxislužbe
- tarifu
- reklamačný poriadok
Podnikanie v taxislužbe si vyžaduje dôkladnú prípravu a dodržiavanie platných zákonov. Automatizovaný taxi dispečing vám výrazne uľahči prácu a pomôže vybudovať úspešnú taxislužbu bez potreby dispečera. Rozbehnite svoj biznis s najväčším taxidispečingom v SR a ČR Senset.